Drogowy szlak turystyczny utworzony na terenie południowej Polski obejmuje tereny województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Projekt ma ocalić od zapomnienia zabytki dawnej architektury wiejskiej, w tym również takie, które znalazły się na listach dziedzictwa UNESCO.
Każdy z obiektów oznaczony jest tablicą informacyjną z krótkim opisem w trzech językach oraz mapką pokazującą sąsiednie obiekty na Szlaku.
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej liczy obecnie 253 obiekty, a 8 z nich wpisano na listę światowego dziedzictwa. Przez Ziemię Grybowską biegnie trasa Nowy Sącz i Gorlice.
W okolicach Grybowa na Szlaku znajdują się następujące obiekty: Grybów – Muzeum Parafialne, Krużlowa – kościół, Stróże – skansen, Polna – kościół, Kąclowa – kościół, Binczarowa – cerkiew, Bogusza – cerkiew, Ptaszkowa – kościół.
Wycieczka samochodowa taką trasą zajmie cały dzień. Można też rozłożyć ją na dwie części – jedną po Pogórzu Rożnowskim i drugą w Beskidzie Niskim. Pierwsza zaczyna się przy Muzeum Parafialnym w Grybowie, następnie prowadzi przez pogórze do Krużlowej, Stróż i Polnej.
Druga kieruje się na południe wzdłuż Białej, mijając Grybów dociera do Kąclowej i skręca wokół Jaworza na zachód, gdzie leży Binczarowa. Terenami dawnej Łemkowszczyzny okrąża długi grzbiet Jaworze-Postawne i przez Boguszę i Królową kieruje się ku północy do Ptaszkowej, ostatniego punktu wycieczki.