Szlak żółty Nowy Sącz – Gorlice
Jamnica PKP [1] Pod Ubocz [2] Florynka [3] Podwawrzka [4] Gorlice [5]
długość trasy – 48 km, drogi lokalne, polne i leśne,
czas przejścia –15:20 godziny, podejścia –1932 m, zejścia –1971 m
Dwudniowa wycieczka najciekawszym szlakiem zachodniej części Beskidu Niskiego. Zaczyna się pięknymi widokami Kotliny Sądeckiej z Popardowej, następnie prowadzi błotnistymi i rzadko odwiedzanymi przez turystów leśnymi drogami granią Pasma Czerszli, przekracza dolinę Białej w okolicy Florynki i poprzez Wawrzkę kieruje się w stronę Pienin Gorlickich i dalej do Gorlic. Ze względu na czas konieczne jest podzielenie całej trasy na dwa odcinki – na przykład: Nowy Sącz – Florynka i Florynka – Gorlice.
Trasa szlaku zaczyna się na przystanku kolejowym Nowy Sącz – Jamnica, obok ujścia potoku Kamionka do Kamienicy. Początkowo prowadzi wzdłuż drogi do mostu na Kamionce, gdzie skręca w lewo i biegnie wśród zabudowań Kamionki Małej, a potem wśród pól wznosi się na niski tutaj kraniec długiego grzbietu, którym biegnie dalej asfaltową dróżką z pięknymi widokami na dolinę Kamionki po lewej i Kamienicy po prawej stronie.
Krzyżując się ze szlakiem czerwonym Kamionka – Nawojowa, dociera do Popardowej i za nią wchodzi w las.
Na tym pierwszym odcinku – do Margani Wyżnej (776 m n.p.m.) leśna droga przecina często rozległe widokowe polany, gdzie zobaczyć można wysoko położone gospodarstwa i pasące się owce.
Dalej na wschód las jest szczelny, mijane szczyty wznoszą się powyżej 800 metrów – Jaworzyna, Kozie Żebro, Tokarnia, Czerszla, Kopiec. Pomiędzy Działem a Uboczem szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem niebieskim z Ptaszkowej do Krynicy-Zdroju, a potem od południa okrąża owalną kopułę Dziłu – kończącą północne ramię Pasma Czerszli nad kotliną Florynki.
Drogą przez przysiółek Wołoszczyny szlak schodzi w dolinę potoku Mostysz i wzdłuż niego biegnie na północ przez Florynkę. Mija zabytkową dawną cerkiew murowaną, przekracza z drogą polną koryto rzeki Białej i zaczyna wznoszenie się przez las na wierzchowinę do Wawrzki. Po wyjściu z lasu, w połowie zbocza, dociera do utwardzonej drogi wiodącej na szczyt wzniesienia – po lewej mija cmentarz wojenny nr 128 (strona 41).
Na skrzyżowaniu dróg pod przekaźnikiem telekomunikacyjnym szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim Grybów – Wysowa, który odbija po chwili u stóp Chełmu w lewo. Szlak żółty schodzi drogą asfaltową do Ropy i przekracza rzekę Ropę mostem w centrum wsi.
Po drugiej stronie rzeki zaczyna się wznoszenie szlaku polnymi drogami w stronę lasu pod Łysą Górą. Grzbietem wypiętrzonych malowniczo wzniesień, zwanych Gorlickimi Pieninami, przez Suchy Wierch i Miejską Górę dociera do przełomowej doliny potoku Bielanka, gdzie przy leśniczówce krzyżuje się ze szlakiem zielonym prowadzącym ze Stróż na Magurę Małastowską.
Stąd ostatnim wejściem na leśny masyw Bartniej Góry szlak przedostaje się na otwarte ku północnemu wschodowi stoki z widokiem kotliny Gorlic i zaczyna schodzenie wśród pól do dzielnicy Zawodzie, gdzie się kończy.
Powrót do Grybowa autobusem z Gorlic.
