Dziedzictwo kultury
Średniowieczne związki tutejszych bogacących się osadników z ziemiami niemieckimi, a także włoskimi, zaowocowały oryginalnymi dziełami sakralnej sztuki rzeźbiarskiej i malarskiej. Szczególnie dobrze znana jest tak zwana „szkoła sądecka” malarstwa ołtarzowego, której twórcy prostymi środkami potrafili wyrazić bogactwo nastrojów postaci i scenerii.
Wyjątkowe zabytki Ziemi Grybowskiej docenione zostały podczas X edycji Europejskich Dni Kultury w roku 2008, kiedy znalazły się w planie obchodów i zostały przedstawione szerokiej publiczności.

Modlitwa w Ogrójcu
Późnogotycka płaskorzeźba z kościoła pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej, przedstawiająca Modlitwę Chrystusa w Ogrójcu, któremu towarzyszą dwaj śpiący apostołowie, śś. Piotr i Jan. Autorem płaskorzeźby jest Wit Stwosz, który wykonał ją prawdopodobnie w latach dziewięćdziesiątych XV wieku, przed swoim wyjazdem do Norymbergi. Obecnie rzeźbę podziwiać można w sali muzealnej nowego kościoła parafialnego w Ptaszkowej.

Madonna z Krużlowej
Ta średniowieczna rzeźba z 1450 roku z kościoła pw. Narodzenia NMP, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem w typie Pięknej Madonny, należy do najcenniejszych przykładów rzeźby gotyckiej w Polsce.
